Mükemmel pankekler için yapmaktan vazgeçmeniz gereken hatalar

Pankek, yapımı çok kolay ve lezzetli bir kahvaltılık bir hamur işi çeşididir. Bal, reçel ve çikolata gibi eşlikçiler ile birlikte severek tüketilir. Pankek yapımı oldukça basit olmasına rağmen bazı ufak hatalar onların hem görüntü hem de lezzet kaybına sebep vermektedir.

Mükemmel pankekler için öncelikle tarifinizi iyi seçmelisiniz. Daha önceki yazılarımızda sizler için hazırladığım enfes lezzeti ile pamuk gibi pankek tarifine buradan göz atabilirsiniz.

Gelelim mükemmel pankekler için yapmaktan vazgeçmeniz gereken hatalara… Bazı hatalar var ki bunlar pankeklerin kabarmasından tutun da içerisindeki şekerin tadını kaybetmesine kadar birçok şeye sebebiyet verebiliyor. İşte mükemmel pankekler için vazgeçmeniz gereken hatalar…

MÜKEMMEL PANKEKLER İÇİN YAPMAKTAN VAZGEÇMENİZ GEREKEN HATALAR

  • Hamuru Fazla Karıştırmayın

Mükemmel pankekler için pankek hamuru hazırlarken fazla karıştırmamaya özen gösterin. Pankek hamuru fazla karıştırılırsa un içerisindeki glüten aşırı genleşecek ve hamurun yapısına sert bir doku verecektir.

Mükemmel pankekler için öncelikle kuru malzemelerin tamamını karıştırın ve ortasına bir havuz yaparak ıslak malzemeleri ekleyip sadece karışana kadar karıştırmanız tavsiye edilir.

  • Pankek Hamuruna Tuz Atmıyorsunuz

Mükemmel pankek için pankek hamuru içerisine bir miktar tuz eklemelisiniz. Tuz, pankeklerin içerisindeki şekerin kristalleşmesini ve kenarlarının çıtır olmasını sağlar. Aynı zamanda tuz, pankeklerin tatlılığını ortaya çıkararak şekerin tadını almanızı sağlar.

  • Uygun olmayan Mutfak Eşyaları Kullanıyorsunuz

Mükemmel pankekler için öncelikle karıştırma kabınızın yeterince büyük ve çırpma teli ya da çatalı için uygun olmalı. Mükemmel pankekler için hazırlanan pankek hamurundan yaptığınız pankekleri pişirirken de ısıya dayanıklı, açılı ve geniş bir spatula kullanmalısınız.

Pankek yaparken bir diğer önemli noktada pişirme aşamasında kullanacağınız tavanın seçimidir. Mükemmel pankekler için en iyi tava seçeneği her yüzeyi eşit şekilde ısınan geniş yüzey alanına sahip yapışmaz tavalardır.

  • Aynı Anda Çok Pankek Pişirmeye Çalışıyorsunuz

Mükemmel pankekler için yaptığınız bir diğer hata ise pişirme aşamasında tavayı alabileceğinden daha fazla pankek ile doldurmaktır. Tavayı pankekleri pişirmek için doldurduğunuzda kabardıkça birbirine yapışma riski artacak ve şekilleri bozulacaktır.

Aynı anda birden çok pankek pişirmek aynı zamanda çevirme işlemini zorlaştıracak ve pankeklerin kenarlarının istenilen şekilde olmasını engelleyecektir. Mükemmel pankekler için pankekleri pişirirken aralarında 3-4 santimden fazla boşluk bırakmaya dikkat edin.

  • Ocağın Isısını Kontrol Etmiyorsunuz

Mükemmel pankekler için en iyi pişirme metodu aslında elektrikli tavalardır. Her yere aynı ısıyı ulaştırmada en doğru sonucu verirler. Eğer elektrikli tavanız yoksa pankekleri pişirirken ocağı orta ateşte hiç değiştirmeden tutmalısınız.

Yüksek ısıda pişen pankeklerin içi çiğ kalırken düşük ısıda pişenler ise hem uzun zaman alır hem de kabarması beklenilenden az olur.

  • Tavayı Önceden Isıtmıyorsunuz

Mükemmel pankekler için pişirme tavasını önden ısıtmanız gerekir. önceden ısıtılan tava daha kabarık ve çıtır kenarlı mükemmel pankekler için olmazsa olmaz bir püf noktadır.

  • Pankekleri Çok Erken Çeviriyorsunuz

Mükemmel pankekler için pişirme aşaması oldukça önemlidir. Pankekleri pişirirken çok çabuk çevirmek onların kabarmalarını engelleyecektir. Mükemmel pankekler için çevirme zamanı yüzeyinde kabarcıklar oluştuğunda gelmektedir. Yüzeyinde kabarcıklar oluşan pankeki ters çevirerek diğer yüzeyinin de güzelce pişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir