İsrail-Filistin savaşı: İsrail’den son dakika Gazze açıklaması! Resmen duyurdular

Son dakika İsrail-Filistin savaşı haberleri: İsrail, Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonu sonrası Filistin’de onlarca yıldır yaptığı katliamlarına yeniden başladı. İsrail, ordu güçlerinin Gazze şehrini resmen kuşatmaya başladığını açıkladı.

Filistin’de 7 Ekim’den bu yana 4 bin 800’ü çocuk olmak üzere 9 bin 770 kişi hayatını kaybederken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’deki ateşkesle ilgili yaptığı açıklamada, Gazze’deki esirler serbest bırakılmadıkça ateşkes yapmayacaklarını açıkladı.

NETANYAHU, ATEŞKES ŞARTINI AÇIKLADI

Netanyahu, İsrail’in güneyindeki bir hava üssüne yaptığı incelemelerin ardından Gazze’deki saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

İsrail Başbakanı, Filistinli grupların elinde olan esirler serbest bırakılmadıkça ateşkes olmayacağını, bunu da “hem düşmanlarına hem de dostlarına” söylediklerini dile getirdi.

Netanyahu, 3 Ekim’de ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Tel Aviv’de yaptıkları görüşmenin ardından da benzer açıklamalarda bulunmuştu.

AÇIKLAMA SONRASI HAMAS, SDEROT’A BOMBARDIMANA BAŞLATTI

Hamas’a bağlı İzzeddin Kassam Tugayları ise Netanyahu’nun ateşkes açıklaması sonrası İsrail’in güneyindeki Sderot şehrine yoğun bombardıman başlattı. Sderot şehirinde sirenler çalıyor.

İşte dakika dakika İsrail-Filistin savaşından gelişmeler:

22.12: Filistin İçişleri Bakanlığı: İsrail’in saldırıları nedeniyle 1 milyon 600 binden fazla Filistinli yerinden oldu.

ÖLEN İSRAİLLİ ASKER SAYISI 347’YE YÜKSELDİ

22.01: İsrail Ordusu’nda ölen asker ve subay sayısı 347’ye yükseldi.

İSRAİL: GÜÇLERİMİZ ŞU ANDA GAZZE ŞEHRİNİ KUŞATIYOR

21.45: İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, “Gazze Şeridi’ne akaryakıt sokmayacağız. Savaşın başından bu yana Gazze’de 2 bin 500 hedefi imha ettik. Güçlerimiz şu anda Gazze şehrini kuşatıyor ve şehrin güney kıyılarına ulaştı. Çok geniş bir saldırı var; denizden, karadan ve havadan ortak bir operasyon yürütülüyor.” dedi.

GAZZE’DEKİ DEVLET MEDYA OFİSİ, KATİL İSRAİL’İN HASTANE İDDİALARINI YALANLADI

21.20: Gazze’deki Devlet Medya Ofisi: İsrail’in Gazze’de sadece tıbbi hizmet veren hastanelerin Hamas tarafından kullanıldığı iddialarını reddediyoruz. İsrail, Gazze’deki hastanelerle ilgili iddialarını desteklemek için uydurma görüntüler yayınladı. Hastanelerin durumunu doğrulamak için bir BM komitesini kabul etmeye hazırız.

20.26: İsrail, Gazze şehrinin batısındaki El-Şifa hastanesi çevresini bombaladı.

GAZZE’DE İLETİŞİM HİZMETLERİ KESİLDİ

20.05: İsrail Muhalefet lideri Yair Lapid: İsrail güvenli bir yer değil, ahlaki bir devlet değil ve bölgesel bir güç değil. 

20.03: İsrail’in Gazze’ye hava saldırıları şiddetlenirken bölgede iletişim ve internet hizmetleri kesildi.

İSRAİL YİNE HASTANELERİ HEDEF GÖSTERDİ

20.01: İsrail ordusu, ablukayı sıkılaştırarak saldırılarını artırdığı Gazze Şeridi’nde yerinden edilen 1,5 milyon insanın on binlercesi ve yaralılar için sığınma merkezine dönüşen hastaneleri hedef gösterdi.

19.52: İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nde yeni bir bombardıman başlattı. Sivil yerleşim bölgelerine çok sayıda hava saldırısı düzenleniyor.

NETANYAHU’DAN, SİNWAR’A HİTLER BENZETMESİ

19.32: İsrail Başbakanı Netanyahu: Gazze’deki Hamas lideri Yahya Sinwar, sığınağında küçük bir Hitler gibi oturuyor ve kendi halkını umursamıyor.

19.19: Çad Askeri Hükümeti, İsrail Büyükelçisi’ni geri çekti.

19.17: El Kassam Tugayları, Tel el Havva’nın güneybatısına giren İsrail Ordusu’na ait bir tankı kendi üretimi olan “Al-Yassin 105” mermisiyle imha etti.

19.14: İsrail ordusunun Lübnan’da 3 çocuğun da içinde olduğu bir sivil aracı hedef aldığı belirtildi. Lübnan resmi ajansı NNA, yayınladığı haberde İsrail tarafından gerçekleştirilen saldırı hakkında bilgi verdi.

Lübnan’ın güneyinde Aynata beldesi çevresindeki yol üzerinde seyreden bir aracın hedef alındığı ifade edildi. Haberde, araç içerisinde 3 çocuk ile 1 erkek ve 1 kadının olduğu aktarıldı. Lübnan yerel medyasında çıkan haberlerde ise aracın tamamen yandığı, çocuklar dahil olmak üzere tüm sivillerin öldüğü kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir