İran’ın Erbil saldırısında iş adamı Peşraw Dizayi ve 1 yaşındaki kızı da hayatını kaybetti

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Erbil’e yönelik dün geceki balistik füze saldırılarında evi hedef alınan ve 1 yaşındaki bebeğiyle birlikte hayatını kaybeden Iraklı iş adamı Peşrev Dizeyi, Erbil’de petrol, teknoloji ve inşaat gibi önemli projelere imza atan bir isim olarak biliniyor.

İRAN, ERBİL’İ BALİSTİK FÜZELERLE VURDU

İran Devrim Muhafızları Ordusu, önceki gün Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin başkenti Erbil’i kana buladı. Balistik füze saldırısında 4 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi de yaralandı.

SALDIRIDA ÜNLÜ İŞ ADAMI VE 1 YAŞINDAKİ KIZI DA HAYATINI KAYBETTİ

Saldırıda 3.5 milyar dolarlık serveti ile Irak’ın en zenginlerinden biri olan Kürt iş adamı Peşraw Dizayi ve 1 yaşındaki kızı da hayatını kaybetti. Saldırıda Dizeyi’nin evi tamamen yıkılırken bölgede enkaz kaldırma çalışmaları ise devam ediyor. 25 Ocak’ta 1 yaşına girecek kızı Jina’nın doğum günü için evinde davet veren Dizeyi’nin, saldırı esnasında evindeki konuklarından biri de Iraklı Hristiyan iş adamı Kerem Mikail idi. Mikail de saldırıda can verdi.

Peşraw Dizayi

Dizeyi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani’nin önemsediği “Empire World” adlı inşaat projesini Erbil’de hayata geçiren isim olarak dikkatleri çekiyor. Dizeyi’nin adı, Irak’ı Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacak Kalkınma Yolu Projesi’nde de geçiyordu. İş adamının bu büyük projenin Irak ayağında rol almak istediği belirtiliyor.

BARZANİ AİLESİNİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAN ŞİRKETİN SAHİBİ

İnşaat, kritik altyapı tesisleri ve akaryakıt ticareti gibi sektörlerde faaliyet gösteren Dizayi, aynı zamanda Barzani ailesinin güvenliğini sağlayan ve “Barzani’nin Ordusu” olarak bilinen Falcon güvenlik şirketinin kurucusu ve sahibiydi.

İSRAİL’E PETROL İHRACATINDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNUYOR

Dizayi’nin İsrail’e petrol ihracatında önemli bir rol oynaması, onu bölgedeki enerji ticareti ve jeopolitik ilişkilerde etkili bir figür haline getirmişti. Saldırıda hayatını kaybeden diğer işadamı Kerem Mikail ise Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan, İngiltere doğumlu bir Hristiyan iş insanıydı. Irak’ta faaliyet gösteren Al-Rayan Şirketi’nin sahibi olan Mikhail, aynı zamanda Samsung’un hissedarı ve Dubai’de bir emlak girişimcisiydi.

ERBİL’E BALİSTİK FÜZE SALDIRILARI

IKBY Güvenlik Konseyi’nin açıklamasında, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun dün gece Erbil’deki birçok sivil yerleşim birimine çok sayıda balistik füzeyle gerçekleştirdiği saldırılarda 4 sivilin hayatını kaybettiği, 6 kişinin de yaralandığı bildirilmişti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan yapılan açıklamada, Suriye topraklarındaki terör örgütü DEAŞ’a ait hedeflerin yanı sıra Erbil’de İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad’ın karargahının balistik füzelerle hedef alındığı ifade edilmişti. IKBY’den yapılan açıklamada ise “Maalesef daima asılsız gerekçelerle Erbil’e yönelik saldırılar düzenlenmiştir.” denilerek, saldırıların Irak ve IKBY’nin “egemenliğinin açık bir ihlali” olduğu vurgulanmıştı. İran Mart 2022’de de petrol şirketi sahibi Iraklı iş adamı Şeyh Baz Berzenci’nin Erbil’deki evini hedef almış ve yine “Mossad üssü” vurduğunu iddia etmişti.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir