Filistin Devlet Başkanı Abbas: Gazze’nin Batı Şeria’dan ayrılmasına izin vermeyeceğiz

AA

İsrail, işgal sonrasında üzerindeki kontrolü sürdürmek istiyor.

Bu planını bir adım öteye taşımak isteyen İsrail, Gazze’nin Mısır sınırına asker yerleştirmeyi düşünüyor.

Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Gazze Şeridi’nin Batı Şeria’dan ayrılması veya bir parçasının koparılması şeklindeki plana izin vermeyeceklerini söyledi.

Filistin ajansı WAFA’ya göre, Ramallah’taki Başkanlık Merkezi’nde Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda Abbas, Gazze’ye ilişkin son gelişmeler ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun basına sızan planına dair açıklamalar yaptı.

Gazze mesajı: İzin vermeyeceğiz

“Gazze’nin Batı Şeria’dan ayrılması planına izin vermeyeceğiz” diyen Abbas, şu ifadeleri kullandı:

Pozisyonumuz açık, taleplerimiz ise derhal ateşkes, İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi’nin tamamından çekilmesi, Gazze Şeridi’ne insani yardım girişini hızlandırmak ve fedakarlıklar ne olursa olsun, herhangi bir Filistinlinin topraklarından çıkarılmasının önlenmesidir.

1948’de Filistin halkının başına gelen Nekbe’nin tekrarına izin vermeyeceğiz. Hala bugüne dek onun büyük etkilerinin sıkıntısını çekiyoruz.

Etnik temizlik durmalı

Kudüs, ve Gazze’de Filistin halkına yönelik saldırılar, yıkım ve öldürme siyasetinin durmasının zorunlu olduğuna işaret eden Abbas, İsrail işgal güçleri tarafından uygulanan Apartheid sistemi ve etnik temizlik siyasetinin durması gerektiğini vurguladı.

Sorumluluk Filistin devletinde

Abbas, Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’deki Filistin topraklarının bütünlüğüne vurgu yaparak, buraların sorumluluğunun Filistin devletinde olduğunu ve yönetimin Gazze’deki evlatlarına yüz çevirmeyeceğinin altını çizdi.

Maaşları paylaşacaklar

Bir lokma ekmeği ve maaşları Batı Şeria ve Gazze’dekilerle paylaşacaklarını dile getiren Abbas, şöyle dedi:

İşgalcilerin Gazze’yi diğer Filistin topraklarından ayırma veya herhangi bir bölümünü koparma planlarına izin vermeyeceğiz.

Abbas, Arap ülkeleri ve diğer batı ülkeleriyle saldırganlığın durması için yoğun bir çaba sarf ettiklerini belirterek, Gazze halkının işgal güçleri tarafından yıkılan yurtlarına yeniden dönmeleri için gerekli olan tüm yardım ve desteklerin verileceğini kaydetti.

“Bizi alıkoyamayacak”

İsrail tarafından kesintiye uğratılan vergi gelirlerine ilişkin Abbas, şu ifadeleri kullandı:

Verilmesi gereken gelirlere el konulması özellikle Gazze Şeridi’ndeki halkımıza karşı sırtımızdaki yükü yerine getirmekten bizi alıkoyamayacak.

Netanyahu’nun basına sızdığı belirtilen savaş sonrası Gazze planı

İsrail basınına göre, Başbakan Netanyahu’nun bir grup işadamıyla hazırladığı plan, sırasıyla geçiş süreci için Gazze’de bir askeri yönetimin oluşturulması, Fetih ve Hamas’ın yer almadığı yeni Filistin yönetiminin kurulması, aynı yönetimin Batı Şeria’yı da yönetmesi ve son olarak ordusu olmayan silahsız bir Filistin Devletinin kurulmasını içeriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir