BM: İsrail’in saldırıları üçüncü ayına girerse Mısır, Lübnan ve Ürdün’de yoksulluk artacak

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail’in Filistin’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının üçüncü ayını tamamlaması halinde Mısır, Lübnan ve Ürdün’de 230 bin kişinin yoksullaşacağını, bu ülkelerin yaklaşık 10,3 milyar dolar gelir kaybına uğrayacağını belirtti.

AA’nın haberine göre, BM Kalkınma Programı’ndan (UNDP) yapılan açıklamada, UNDP ve BM Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu’nun (ESCWA), İsrail’in Gazze’ye saldırılarının komşu ülkelerin ekonomilerine etkisini değerlendirdiği duyuruldu.

Açıklamada, Gazze’ye yönelik saldırıların komşu ülkeleri sosyoekonomik gerilemelerle karşı karşıya bıraktığı vurgulandı.

Söz konusu saldırılar nedeniyle Mısır, Ürdün, Lübnan’da insani kalkınmanın en az 2 ila 3 yıl gerileyebileceği uyarısı yapılan açıklamada, Gazze’deki 2,2 milyon insanı “tehlikeye sokan” insani yardım sisteminin çöküşün eşiğinde olduğu kaydedildi.

Açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının üçüncü ayını tamamlaması halinde Mısır, Lübnan ve Ürdün’de 230 bin kişinin yoksullaşacağı ve bu ülkelerin yaklaşık 10,3 milyar dolar gelir kaybına uğrayacağı ifade edildi.

Gazze’de “derhal insani ateşkes” sağlanması gerektiğine işaret edilen açıklamada, saldırıların coğrafi kapsamının genişlemesi halinde etkisinin de artabileceği uyarısında bulunuldu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir