Bayburt Group’un patronu Abdurrahman Şentürk’e dolandırıcılıktan hapis cezası

Bayburt Group’un patronu Abdurrahman Şentürk’ün, Güngör Şentürk ve Mehmet Sait Yıldız ile birlikte yargılandığı dava Ankara 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. T24 yazarı Çiğdem Toker bugün yayımlanan yazısında Şentürk ve beraberindekilere yönelik dava dosyasının detaylarını kaleme aldı.

Mahkemenin gerekçeli kararına göre anılan dava Mustafa Öztaş isimli bir kişinin şikayeti üzerine açıldı. Dosyaya göre, Bayburt Grubu şirketlerinden birinde bir süre çalışmış olan Mustafa Öztaş, parasının ödenmediği gerekçesiyle bundan 10 yıl önce alacakları için yargı yoluna başvurdu. İcraya gitti.


Abdurrahman Şentürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden ödül aldı.

SAHTE SENEDİ İŞLEME KOYDULAR
Toker yazısında bu aşamadan sonraki süreci “Ancak bu başvuru daha sonra kendisine senetle icra takibi olarak geri döndü. Şirketten alacaklı olan Öztaş’ı, şirkete 30 milyon TL borçlu olarak gösteren senetin Mustafa Öztaş elinden çıktığı iddia edildi.

Buna ilişkin bilirkişi raporunda imzası bulunan Ali Arabacı’nın, daha önce Ergenekon ıslak imza kumpasında Dursun Ali Çiçek’e kumpas kuran kişi olduğu saptandı. Bu kişi daha sonra tutuklandı. Alacakları için yargıya başvuran Mustafa Öztaş’ın senedin sahte olduğuna, üzerindeki yazının “kendi el ürünü olmadığı”na dair itirazı ise kabul edildi. Böylece davaya konu olan 10 Haziran 2014 vadeli 30 milyon bedelli senetin sahte bir şekilde hazırlandığı tescillendi” şeklinde anlattı.

DOLANDIRICILIKTAN DA CEZA ALDI
Sahte senet nedeni ile sanıklara yönelik açılan dava sonrası mahkeme, Abdurrahman Şentürk’e resmi belgede sahtecilik suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Şentürk’e, dolandırıcılık suçundan ise 3 yıl 4 ay hapis 3500 gün de adli para cezası verildi.
Mahkeme, Şentürk’ü, suçu kasten işlediği için de TCK’nın ‘belli hakları yoksun bırakma’ başlıklı 53. Maddesinde sıralanan haklardan yoksun bırakılmasına karar verdi.

1.4 MİLYARA NEXT LEVEL’I ALDI
AKP’ye yakınlığıyla bilinen Bayburt Group, kamu ihaleleri ile sık sık adından söz ettirdi. Bayburt Group, Pasifik İnşaat”ın Ziraat Bankası’na 412 milyon TL’lik kredi borcuna karşılık Ziraat Bankası’nın el koyduğu Next Level AVM, 1.4 milyar TL’ye satın almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir