Baş ağrısını tak diye kesiyor! Adeta doğal magnezyum kaynağı

MUZ

Açlık baş ağrısıyla uğraşıyorsanız, bir şeyler yerseniz, (ne olursa olsun) belirtilerinizi azaltacaktır. Açlığı bastıran liflerle dolu olan muzlar ise bunun için birebir bir tercihtir. Lif sindirimi yavaşlatır, tokluğu artırır ve sizi daha uzun süre tok tutar.

Ayrıca lif, mide-bağırsak sistemini düzeltir, bağırsak-beyin ekseninin sağlığına katkıda bulunur ve muhtemelen migren de dahil olmak üzere merkezi sinir sistemindeki bazı bozuklukların riskini azalttır.

NANE ÇAYI

Yeterince su içmediğiniz veya egzersiz sonrasında yeterli miktarda su tüketmediğiniz günlerde baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu, ağız kuruluğu ve susuzluğun yanı sıra dehidrasyonun tipik bir belirtisidir.

Nane çayı biraz rahatlama sağlayabilecek canlandırıcı bir kokuya sahiptir ve susuzluk için birebirdir. Bu özelliği nanedeki ağrı giderici özelliklere sahip ana bileşik olan mentolden kaynaklandığı düşünülüyor.

Kafein bazı insanlarda baş ağrısına neden olabilse de diğerlerinde baş ağrısını hafifletebilir. Ancak yalnızca baş ağrısının kafein yoksunluğundan kaynaklanması durumunda. Kafein beyindeki kan damarlarını daraltır. Düzenli olarak kafein tüketirseniz ve ardından aniden bırakırsanız kan damarları çok fazla genişleyebilir ve baş ağrısı semptomlarına neden olabilir.

KAFEİN

Doğal olarak bunu hafifletmenin en hızlı yollarından biri daha az kafein tüketmektir ancak bunu dikkatli bir şekilde yapmakta fayda var.

Uzmanlar birkaç hafta boyunca kafein alımını kademeli olarak azaltmanızı öneriyor. Genellikle içtiğinizden biraz daha az kafein içeren bir içeceğe ulaşın. Susuz kalmamak bu baş ağrılarını daha da dengeleyecektir, bu nedenle uzmanlar daha fazla sıvı içmenin kafeinden arındırmanıza yardımcı olabileceğini söylüyor.

KARPUZ

Dehidrasyonun sebep olduğu baş ağrısına lezzetli bir çözüm için taze karpuz yiyin. Çünkü bu pembe meyvenin yaklaşık yüzde 90’ı sudan oluşur. Dolayısıyla karpuz yemek vücudunuzun sıvı dengesini düzeltmeye ve dehidrasyonu gidermeye yardımcı olabilir.

Karpuz, dehidrasyon sırasında ter yoluyla kaybedilen potasyum gibi elektrolitler içerir. Elbette karpuz yemek, su veya elektrolit sıvıları içmenin yerini tutmaz, ancak kesinlikle vücudunuzun sıvı seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir.

FASULYE

Her ne kadar herhangi bir yiyecek açlıktan kaynaklanan baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olsa da fasulye ve nohut gibi baklagiller harika bir seçimdir. Bunlar, özellikle doyurucu iki besin olan lif ve protein bakımından yüksektir.

Aynı zamanda migren ve baş ağrılarını (zamanla) önlemede veya bunların şiddetini azaltmada yardımcı olabilecek bir mineral olan magnezyum açısından da zengindir. Bunları salatalara atın, makarnayla karıştırın veya püre halinde ezin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir