Uluslararası Berlin Film Festivali Altın Ayı ödülleri | Berlin’de ödül kazanan yönetmen İlker Çatak kimdir?

Bu yıl 73’üncüsü düzenlenen Uluslararası Berlin Film Festivali’nin ödül töreni geçen gün Berlinale Palast Sineması’nda yapıldı.İlker Çatak’ın festivalin Panorama adlı bölümünde gösterilen “Das Lehrerzimmer” (Öğretmen Odası) filmi törende Cicae Art Cinema ve Label Europa Cinemas adlı iki saygın ödülü kazandı.

Film, Almanya’da öğretmenlik yapan idealist Carla Nowak’ın bir okuldaki hırsızlık olayında öğrencilerinin suçlanması üzerine harekete geçmesini konu alıyor.

İlker Çatak kimdir?

İlker Çatak 1984 yılında Berlin’de dünyaya geldi, İstanbul’da lise öğrenimini tamamladıktan sonra Berlin ve Hamburg’da sinema ve televizyon yönetmenliği okudu. Sadakat başlıklı tez filmi çok sayıda uluslararası ödüle layık görüldü, 2015’te Altın Öğrenci Oscarı’nı aldı.

2016 yılında çektiği ilk sinema filminde Çatak, Es war einmal Indianerland adlı ödüllü gençlik romanını aynı isimle beyaz perdeye uyarladı. 2019’da izleyiciyle buluşan ikinci filmi Es gilt das gesprochene Wort Münih Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü, Alman Film Ödülleri’nde ise en iyi film kategorisinde Bronz Ödül aldı.

Sanatçının üçüncü filmi Räuberhände 2021 yılında hem Almanya’da hem Türkiye’de sinemaseverlerle buluşacak. Yine 2021’de Tatort– Borowski und der gute Mensch kapsamında ilk kez bir televizyon filminin yönetmenliğini üstlendi. Senaristlik ve yönetmenlik çalışmalarının yanı sıra Çatak, ABD, Almanya, Türkiye, Japonya, İtalya ve Yunanistan’ın farklı üniversitelerinde sinema dersleri vermektedir.

İlker Çatak Ekim ile Aralık 2017 tarihleri arasında Tarabya Kültür Akademisi konuk sanatçısı olarak İstanbul’da bulundu.

Kaynak: kulturakademie-tarabya.de

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir