Uganda’da LGBT Yasaklandı! Hapis Cezası Veren Yasa Meclis’ten Geçti

Afrika ülkesi Uganda’da eşcinsel ilişkiyi suç kapsamına alan ve hapis cezası veren yasa tasarısı meclisten geçti. Yasaya göre LGBT hakları yanlısı her türlü yayın yapmak da suç kapsamına girdi. 

Meclis’ten geçen tasarı, eşcinsellerin ailelerine ve arkadaşlarına da yetkililere ihbar etme sorumluluğu veriyor.

Ülke parlamentosunda alkışlarla kabul edilen yasa tasarısı, eşcinsellere uzun hapis cezaları öngörüyor.

Uganda meclisinden yasa kutlamalarla geçti

Doğu Afrika ülkesinde eşcinsel ilişki daha önce yasaklanmıştı. Ancak tasarı daha ileri giderek, kişileri cinsel kimlikleri üzerinden suçlu ilan ediyor. Cumhurbaşkanı Museveni, yasayı veto edebilir veya kanunlaşmasını onaylayabilir.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Tasarı ile LGBT haklarını savunan kurumlara maddi yardım yapmak, LGBT hakları yanlısı her türlü yayın yapmak da suç kapsamına alınıyor.

Uganda’daki LGBT toplumu, ülkede, kendilerine yönelik fiziksel şiddeti teşvik eder bir hava olduğu uyarısını yapıyor.

Uganda’da eşcinselliği suç kapsamına alan ilk yasa 2014’te gündeme geldi. Anayasa Mahkemesi, o dönem Cumhurbaşkanı’nın onayından geçen yasayı iptal etmişti. Bu iptali, o dönem Cumhurbaşkanı Museveni’nin Washington’a yapacağı ziyaretiyle ilişkilendirenler de vardı.

Beyaz Saray o dönemki gelişmeler sonrası, Uganda’ya sağlanan fonların bir kısmını kesti. Aralarında Danimarka, Norveç ve Hollanda ve İsveç’in de bulunduğu bazı Avrupa ülkeleri de yardımları durdurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir