Tüyler Ürperten Görüntü! Yoğun Bakımdaki 14 Hasta Ölüme Terk Edilmiş

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremler Hatay’da da büyük yıkıma neden oldu. Depremde hasar gören Özel Defne Hastanesi’nin yoğun bakımında çekilen görüntüler ihmali ortaya çıkardı. AFAD gönüllüsü Serkan Ayten, tesadüfen girdikleri hastanede 14 hastanın ölüme terk edildiğini, depremin ikinci günü yapılan kurtarma çalışmalarında yoğun bakımdaki hastaların kurtarılmadığını söyledi.

‘Bu vicdansızlığın hesabını herkesin vermesi gerekiyor’

Arama Kurtarma Gönüllüsü Serkan Ayten, vatandaşların yönlendirmesiyle gittikleri  Odabaşı Mahallesi’ndeki Özel Defne Hastanesi’nde gördükleri korkunç manzarayı anlattı. 

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre, Ayten, camları, duvarları yıkılmış, elektriği olmayan hastanede çıplak vaziyette, yoğun bakım cihazlarına bağlı şekilde bırakılan 14 hastadan sadece 5’ini kurtarabildiklerini söyledi.

Bir gün önce hastaneden vinç ile kurtarma operasyonu yapıldığını belirten Ayten, ‘Unutulan 1 bebek, 8 yetişkin  yoğun bakım hastasını ölü halde bulduk. 3’ü kadın 5 yaşlı hastayı yoğun bakım ünitesinde yaşarken bulduk. Bu vicdansızlığın hesabını hastane yönetimi ve orada yaşlıları unutan doktorundan hasta bakıcısına kadar herkesin vermesi gerekiyor” dedi.

‘Ölenlerin çoğu soğuktan yaşamını yitirmiş’

Ayten yaşananları şöyle anlattı: 

“Bir amca hastanede yoğun bakımdaki hastaların çıkarılmadığını söyleyince ekibimle kontrol amacıyla hastaneye girdik. 7 katlı hastanenin tüm merdivenleri yıkılmıştı. Biz tarama yaparak üst katlara çıkmaya başladık. Üçüncü katta, kuvöz içinde yaşamını kaybetmiş bir bebek gördük. Bebek yaşamını yitirdiği için çarşafa sarıp üst kata çıktık. Üst katta inleme sesleri duyduk. Yoğun bakımda hayatını kaybetmiş hastalar ile inleyenleri görünce şok olduk. İndiğimizde akrabaları veya yetkililer durumlarını sorarsa diye o anları cep telefonu kamerasıyla kayda aldık. Oradaki ortamı anlatmaya çalıştık. Nabzını kontrol ettiğimizde sadece 5’inin yaşadığını ama çok çaresiz olduklarını gördük” 

“Hastanenin tüm camları kırılmış, duvarlar yıkılmış, hastalar, yaşlılar çıplak, makineler çalışmıyor, sondaları dolmuş. Açıkça ölüme terk edilmişler. Ölenlerin çoğu zaten soğuktan yaşamını yitirmiş. Deprem öldürmemiş hastane sorumluları öldürmüş. İlk gün kurtarılabilirlerdi. Hastaların orada bırakılması başlı başına bir suç. Gönüllülerin desteği ve vinç yardımı ile önce yaşayanları, sonra hayatını kaybedenleri tahliye edip, Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim ettik”

‘Yoğun bakımdaki hastalar bırakılmış’

“O haberi okuyunca şok oldum. Bizim hastaneye girmemizden yaklaşık 20 saat önce hastaneden kurtarma yapıldığı, 7’inci kattan vinç yardımıyla hastaların indirildiğini görünce içim yandı, o anlar gözümün önüne geldi. Oradaki hastaların tahliye edilip yoğun bakımdakilerin bırakılmasını kabullenemedim. O hastalar orada nasıl bırakılır. Biz tesadüfen ertesi gün gitmezsek kalan 5 kişi de yaşamını yitirmiş olacaktı. Bu büyük bir vicdansızlık

Deprem 6 Şubat’ta oldu, biz hastaneye 8 Şubat’ta girdik. Hastanede o zamana kadar arama kurtarma faaliyeti yapılmış olsaydı o vatandaşlarımızın orada kalması, soğuktan vefat etmeleri mümkün olmazdı. Biz kata geldiğimizde inleme seslerini duyduk. En azından hastanede bir tarama yapılsa sesler duyulurdu. Ancak olayın içinde olduğu süreçte çok detayları düşünemiyor insan. Orada neden bir tarama yapılmadığını düşünmedik. Çünkü biz arama kurtarmaya odaklanmıştık. Bir enkaza geliyorsunuz ve o enkazdan bir ses duyuyorsunuz. Tek hedefiniz o sese ulaşmak ve kurtarmak. Başka hiçbir şey düşünmüyorsunuz”

⚠️ DİKKAT GÖRÜNTÜLER RAHATSIZ EDİCİ ⚠️ ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir