Rauf Denktaş’ın villası satıldı

Mülkün 1974 öncesi sahipleri Marina Hristofidis ve Celia Potudis ise, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ‘Türkiye’nin mahkemesi’ kabul ettiği Lefkoşa’da kurulu Taşınmaz Mal Komisyonu’ndan tazminat bekliyor. Evde 1969’da Amerikan Time dergisi tarafından “dünyanın en seksi kadını” seçilen ünlü ABD’li oyuncu ve model Raquel Welch de kaldı. Rauf Denktaş, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra 1976 yılında, Kıbrıs Rum yönetiminin Baf kentinde bıraktığı mülkünün karşılığı, Girne’de Yılan Adası’na bakan, deniz kıyısında iki katlı yüzme havuzlu villayı aldı. (Kuzey Kıbrıs’ta Rumların terk ettiği ev ve mülkler, Rumlarla nüfus mübadelesi çerçevesinde, güneyde mülk bırakan Türklere dağıtıldı) Denktaş vefat ettiği 2012 yılına kadar Girne’deki evinde yaşadı.

İKMAL MERKEZİ

1960’lı yıllarda bir otel projesi çerçevesinde deniz doldurularak karayla yol bağlantısı kurulan Yılan Adası, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra Türk askerinin ikmal merkezi olarak kullanıldı. Askeri bölge statüsündeki Ada’ya giden yol üzerine barikat kuruldu ve Denktaş’ın Yılan Adası’na bakan evine gidiş-geliş kontrol altına alınmış oldu.

MİRASÇILARLA ANLAŞTI

Denktaş’ın vefatının ardından dedesiyle aynı adı taşıyan Serdar Denktaş’ın oğlu iş insanı Rauf Denktaş, babası, iki halası ve diğer torunların miras haklarını devraldı. Torun Denktaş geçen ay MRB adlı inşaat şirketinde ortağı iş insanı Burak Başlılar’a dedesinin villasını sattı. Villanın satış fiyatı açıklanmadı.

Ünlü aktris Raquel Welch de kalmıştı

WELCH VE ‘TATLI SERT’

Denktaş’ın evinin satılması Kıbrıs Rum yönetiminde de yankı buldu. 1974 öncesi mülkün Rum mirasçıları, Marina Hristofidis ve Celia Potudis adlı iki kız kardeş idi. Rum inşaat mühendisi Paris Potudis, 1961 yılında Yılan Adası’na bakan araziyi satın aldı ve eşinin karşı çıkmasına rağmen İtalyan dergilerinden beğendiği dikdörtgen mimari modelde 2 katlı villayı yaptı. Kızı Marina Hristofidis’in ‘şekilsiz’ diye tarif ettiği çok köşeli yüzme havuzu ise, 1971 yılında evle birlikte dünyaca ünlü sanatçıların film çekimlerine sahne oldu. Türkiye’de 1970’li yıllarda TRT’de yayınlanan İngiliz yapımı “Tatlı Sert” dizisinin başrol oyuncusu Patrick Macnee, “Kan Emiciler” adlı vampir filminin sahnelerini bu villada çekti. İki ay önce hayatını kaybeden Amerikalı yıldız Raquel Welch de 1971 yapımı “Sin” (Günah) adlı filminin çekimleri için geldiği Kıbrıs’ta bu evde kaldı. Dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios’un büyük ilgi gösterdiği ünlü yıldız, Yılan Adası’ndaki villayı çok beğendi ve uzun süreli kiralamak da istedi.                 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir